Platon Hosting Zrušenie domény

Zrušenie domény

Zrušenie už zriadenej domény je možné až po uplynutí doby jej registrácie. Nie je možné ju vykonať skôr, pretože uhradená čiastka je u registrátorov nevratná. Treba teda počkať do konca predplateného obdobia.

Domény sa spravidla predplácajú na jeden rok, ale u niektorých typov to môže byť aj viac rokov. Doménu .SK je možné mať predplatenú len na jeden rok.

Dôvody zrušenia

Ak ste sa rozhodli celkom zrušiť vašu existujúcu doménu, konáte tak pravedpodobne kvôli niektorému z nasledujúcich dôvodov:

  • nové meno: zmenilo sa meno firmy alebo obchodná značka, staré meno domény je už neaktuálne
  • koniec projektu: projekt, ktorý doménu používal, bol len skúška a rozhodli ste sa v ňom nepokračovať
  • vysoká cena: máte viac domén a týmto sa snažíte znižovať vaše náklady

Existujú samozrejme aj iné dôvody na zrušenie domény, ale skôr ako vykonáte takéto rozhodnutie, prečítajte si prosím nižšieuvedené argumenty.

Prečo to ešte zvážiť?

História

Pod starým menom vás poznajú vaši obchodní partneri, alebo môžu naň stále chodiť niektorí návštevníci. Počet prístupov sa dá vyčítať z webhostingových štatistík.

Aj keď nepôjde o veľké množstvo prístupov, oplatí sa kvoli nim zriadiť jednoduchú stránku s oznamom a odkazom na novú adresu. Prípadne ich presmerovať priamo redirectom, ktorého zriadenie je na našom hostingu bezplatné.

PageRank

PageRank (PR) je technológia od Google, ktorá vyjadruje "hodnotu stránky" na internete. Má hodnotu od 0 do 10 a je vypočítaný pre každú stránku sofistikovaným algoritmom, ktorý berie do úvahy viaceré faktory, najmä však počet odkazov na vašu doménu z iných stránok. Stránky ako google.com, facebook.com alebo slashdot.org majú PR9, stránka s jediným odkazom má PR0.

Ak je doména zriadená a prevádzkovaná aspoň rok, počas neho vzniklo niekoľko odkazov na domému. Mnohé z týchto odkazov sú z rôznych databáz firiem alebo registrov domén a vznikajú bez vášho pričinenia. Je pravdepodobné, že vaša doména má nenulový PageRank a jej zrušením sa o neho pripravujete.

Najlepším riešením je priamo presmerovať doménu na novú adresu, alebo aj na celkom inú stránku. Google PageRank sa tak prenesie na novú doménu.

Doménoví špekulanti

Tak ako v reálnom živote aj na internete sa pohybuje množstvo špekulantov, ktorí chcu vyťažiť zo šikovnosti a aktivity druhých. Stáva sa úplne bežne, že doména je po svojom zrušení (expirácii) registrovaná pochybnými firmami s cieľom vyťažiť z jej mena a PageRanku. Zrušením domény sa totiž PageRank nemení.

Špekulanti doménu získavajú buď kvôli jej následnému predaju, alebo kvôli presmerovaniu a zvýšeniu vlastného PageRanku. Niekedy sa stáva, že na takto získanú doménu umiestňujú aj vlastný obsah.